Haber Detayı
19 Ağustos 2020 - Çarşamba 03:35 Bu haber 24631 kez okundu
 
CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın; 'domates üreticisi emeğinin karşılığını alamadı'
CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, CHP Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Serda Tandoğan Kuru ve yönetimiyle birlikte Ayaz ve Yavelli Köylerinde domates üreticilerinin sorunlarını dinledi.
Ekonomi Haberi
CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın; 'domates üreticisi emeğinin karşılığını alamadı'

Hükümetin uyguladığı yanlış tarım politikaları yüzünden bu sene de köylünün emeğinin karşılığını alamadığını dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Erkan Aydın, üreticinin düştüğü bu durumu hükümetin tarım politikasındaki plansızlığın açık yansıması olarak yorumladı.

 

“1,5 TON DOMATESLE 1 GRAM ALTIN ALAMIYORSUNUZ”

 

Çiftçinin artık emeğini karşılığını almak istediğine dikkat çeken Milletvekili Erkan Aydın şunları söyledi:

“Türkiye’nin bir tarım politikası yok. Köylü ne kadar domates ekmesi gerektiğini, ne kadar para kazanacağını bilmek istiyor. Bütün dünyada bu böyle. Dünyanın bütün ülkeleri çiftinin bütün sorunlarını çözüp, tarıma her türlü desteği verirken biz de maalesef köylü artık çiftçiliği bırakacağını söylüyor. Neden bırakıyor? Domatesi 51 kuruşa mal ediyor, 33 kuruşa satıyor. Dünyanın neresinde bu ticaret devam eder? 1,5 ton domatesle 1 gram altın alamıyorsunuz. Dünyanın en verimli topraklarına sahibiz ama kötü yönetildiğimizden dolayı köylü, çiftçi bilinçli bir şekilde yok ediliyor. Yandaşa, betona para aktarmayı kesip bu parayı çiftçiye, köylüye, üretene vereceksiniz. Her yıl binlerce köylü ekmeyi bırakıyor. Tarım çökerse ülke çöker. Atatürk, Osmanlının borçlarını da tarım sayesinde ödedi, kurduğu fabrikaları da tarım sayesinde kurdu. Önce köylüye, çiftçiye sahip çıkılmalı." 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erkan Aydın, Bursa, Çiftçi, CHP, Cumhuriyet Halk Partisi, Domates, Mustafakemalpaşa,
Yorumlar
Haber Yazılımı