Haber Detayı
08 Mart 2020 - Pazar 10:32 Bu haber 5838 kez okundu
 
Gemlikli öğrencilerden TÜBİTAK başarısı
Gemlikli lise öğrencileri TÜBİTAK’ın düzenlediği 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda binlerce öğrenciyi geride bırakarak ilk yüzde yer aldı.
Eğitim Haberi
Gemlikli öğrencilerden TÜBİTAK başarısı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 51. Kez düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na bu yıl 23 bin 528 öğrenci, 15 bin 273 proje ile katıldı. Türkiye’nin tüm illerinden yapılan başvurular içinden 100 proje finale kaldı. Biyoloji Öğretmeni Serpil Korkmaz danışmanlığında yarışmaya hazırlanan Gemlik Hisar Anadolu Lisesi’nden öğrencileri binlerce katılımcı arasından finale kalan isimler oldu.

 

Dört öğrenci iki proje ile 20 bin öğrenciyi eledi

 

Ahmet Çağrı Keçeci ve Ömer Faruk Yıldırım’ın “Paklitaksel ile kombine edilmiş Olea Europaea embriyo ekstraktının meme kanseri hücre soyları üzerindeki sitotoksik etkilerinin araştırılması” çalışması, biyoloji alanında yedinci sırada sergilenmeye layık görüldü. Ayrıca aynı okuldan Münüre Cansu Irmak ve Handan Yılmaz’ın “Ev yapımı kışlık domates soslarının zeytin yaprağı ekstraktı kullanılarak raf ömrünün uzatılması; fiziksel, kimyasal vemikrobiyolojik özellikleri üzerine etkilerinin araştırılması” çalışması da kimya alanında 43. sırada sergilemeye değer görüldü. Öğrencilerin bu büyük başarıları öğretmenleri ve velileri tarafından sevinçle karşılandı.

 

TÜBİTAK tarafından belirlenen 100 proje, 9-11 Mart 2020 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde incelemeye sunulacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gemlik, Hisar Anadolu Lisesi, TÜBİTAK, lise, öğrenci, teknoloji, eğitim, icat, mucit, Bursa,
Yorumlar
Haber Yazılımı