Haber Detayı
09 Aralık 2020 - Çarşamba 23:39 Bu haber 3067 kez okundu
 
Vali Canbolat'tan insan hakları ve demokrasi vurgusu
Bursa Valisi Yakup Canbolat 10 Aralık İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası nedeniyle mesaj yayınladı.
Gündem Haberi
Vali Canbolat'tan insan hakları ve demokrasi vurgusu

Bursa Valisi Yakup Canbolat'ın mesajı:

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabulünün 72. yıl dönümü olan bu gün; insanların cinsiyet, ırk, renk, din, dil, yaş, tabiyet, düşünce farkı, ulusal veya toplumsal köken fark etmeksizin yalnız insan olmalarından dolayı eşit hak ve özgürlüklere sahip olmaları gerekliliğine dayanan önemli bir gündür.

 

24 Ekim 1945'te kurulan Birleşmiş Milletler Örgütü'nün öncelikli amacı dünyada barışı ve güvenliği sağlamaktı. 10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Örgütü 30 maddeden oluşan "İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi"ni kabul ve ilan etti. Bu beyanname insana değer veren, özgürlük, eşitlik tanıyan duyurudur. Bildiri; insan haklarını tanımlamasını ve bu tanıma uyan insan haklarını hiçbir tereddüde meydan vermeden uygulanmasını amaçlar.  

 

10 Aralık 1948 tarihinde İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni ilk imzalayan ülkeler arasında yer alan Türkiye, tarih boyunca farklı kültürlere, farklı dinlere kucak açarak dünyada barış kültürüne önemli katkılarda bulunmuştur. 

 

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının ikinci maddesi, “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir” şeklindedir. Bu hükmün Türkiye Cumhuriyeti’nin değiştirilemeyecek nitelikleri arasında sayılması ve anayasamız ile güvence altına alınması, insan hakları kavramının taşıdığı önem ve önceliği ifade etmektedir.

 

Demokratik ve hukuk devleti anlayışının ön planda olduğu bütün devletlerde olduğu gibi ülkemizde de, bireyin güvenliği ve insan haklarına büyük önem verilmektedir. Devletimiz, ayırım gözetmeksizin tüm vatandaşlarına eşit haklar sunmakta, dünya vatandaşlarına ise yardım eli uzatmaktadır. 

 

İnsan hak ve özgürlüklerinin sağlanmasında, kamudan hizmet sektörüne, tüm kurum ve kuruluşlar ile kişilerin gösterecekleri duyarlılık, ortak bilinç oluşturulmasında büyük önem arz etmektedir. 

 

Bu duygu ve düşüncelerle, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyor, bu anlamlı günün tüm insanlığa barış, huzur ve adalet getirmesini temenni ediyorum.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Yakup Canbolat, İnsan Hakları, Demokrasi, Vali,
Yorumlar
Haber Yazılımı