Anasayfa UTİB'ten iş modeli eğitimi Bu haber 1836 kez okundu.
() - | Haber Girişi: 10.04.2021 - 12:50, Güncelleme: 14.04.2021 - 16:59

UTİB'ten iş modeli eğitimi

 

UTİB'ten iş modeli eğitimi

UTİB'in Ar-Ge Merkezleri Kapasite Geliştirme Desteği eğitiminde firmalara iş modeli oluşturmanın yapıtaşları hakkında bilgiler verildi. Program Koordinatörü Ufuk Batum, katılımcılara yeni iş modeli fikirlerini nasıl geliştirebilecekleri ile ilgili görüşlerini aktardı.
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Ar-Ge Merkezleri Kapasite Geliştirme Desteği kapsamında yürütülen eğitimler ile firmaların önüne açarak, yol haritalarını çizmelerine destek olmayı sürdürüyor. Ar-Ge Merkezleri Kapasite Geliştirme Desteği (mini-MBA programı) ile başlatılan eğitimlerin yedincisi UTİB bünyesinde gerçekleşti. İş modeli oluştururken problemli bir alanı değere dönüştürmenin faydalı olacağını belirten Batum, “İş modeli, piyasa değerinin tamamlandığı, üretildiği, dağıtıldığı ve tekrarlandığı davranışlar bütününü ifade eder. Firmaların iş modelini oluşturmalarının yolu da birçok önemli aşamadan geçiyor. Müşterilerinizin beklentileri satın alma gücü, yaş, cinsiyet, gelir seviyesi ve coğrafi konum gibi birçok farklı etkene göre değişiklik gösterebilir. Müşterilerinizi gruplara ayırarak, kendi dünyalarında nelere sahip olmak istediklerini bilmeli ve ona göre yenilikler sunmalısınız. Belirlediğiniz müşteri gruplarına karşı fayda sağlayacak değerler ortaya çıkarmanızı tavsiye ediyorum. Müşterilerinizin sorunlarının belirlendiği ve ihtiyaçlarının karşılandığı hizmetleri üretmelisiniz” ifadelerini kullandı.   ‘İŞ MODELİ,  BAŞARI İÇİN ÖNEMLİ BİR ARAÇTIR’   İş modelinin, işin başarısı için önemli ve stratejik bir araç olduğunu da vurgulayan Batum, “Aynı fikir, teknoloji, ürün ve hizmet için farklı iş modelleri de üretilebilir. Birden fazla modeli değerlendirdikten sonra seçimlerinizi yapmalısınız. Bunun yanı sıra müşteri ilişkilerinizi de belirlediğiniz kesitlere göre uyarlamanız faydalı olacaktır. Müşteri ilişkileriniz, iş modeliniz ile uyum sağlıyor olmalı. Müşterilerinize kolay ulaşabileceğinizi düşündüğünüz kanalları tercih edin. Seçtiğiniz kanalın ekonomik ve en iyi şekilde işliyor olmasıyla, iletişiminizin kesintisiz yürümesini sağlayabilirsiniz. Müşteri kesitlerinin nasıl bir ilişki kurmamızı beklediğine göre bir yaklaşım sergilemelisiniz. Müşterinizi tanır ve onlara göre kampanyalar hazırlarsanız müşteri üzerinde iyi bir intiba oluşturmuş olursunuz. Müşterilerinizin ilgisini çekecek etkinlikler ile de tanınırlığınızı artırabilirsiniz” şeklinde konuştu.
UTİB'in Ar-Ge Merkezleri Kapasite Geliştirme Desteği eğitiminde firmalara iş modeli oluşturmanın yapıtaşları hakkında bilgiler verildi. Program Koordinatörü Ufuk Batum, katılımcılara yeni iş modeli fikirlerini nasıl geliştirebilecekleri ile ilgili görüşlerini aktardı.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Ar-Ge Merkezleri Kapasite Geliştirme Desteği kapsamında yürütülen eğitimler ile firmaların önüne açarak, yol haritalarını çizmelerine destek olmayı sürdürüyor. Ar-Ge Merkezleri Kapasite Geliştirme Desteği (mini-MBA programı) ile başlatılan eğitimlerin yedincisi UTİB bünyesinde gerçekleşti. İş modeli oluştururken problemli bir alanı değere dönüştürmenin faydalı olacağını belirten Batum, “İş modeli, piyasa değerinin tamamlandığı, üretildiği, dağıtıldığı ve tekrarlandığı davranışlar bütününü ifade eder. Firmaların iş modelini oluşturmalarının yolu da birçok önemli aşamadan geçiyor. Müşterilerinizin beklentileri satın alma gücü, yaş, cinsiyet, gelir seviyesi ve coğrafi konum gibi birçok farklı etkene göre değişiklik gösterebilir. Müşterilerinizi gruplara ayırarak, kendi dünyalarında nelere sahip olmak istediklerini bilmeli ve ona göre yenilikler sunmalısınız. Belirlediğiniz müşteri gruplarına karşı fayda sağlayacak değerler ortaya çıkarmanızı tavsiye ediyorum. Müşterilerinizin sorunlarının belirlendiği ve ihtiyaçlarının karşılandığı hizmetleri üretmelisiniz” ifadelerini kullandı.

 

‘İŞ MODELİ,  BAŞARI İÇİN ÖNEMLİ BİR ARAÇTIR’

 

İş modelinin, işin başarısı için önemli ve stratejik bir araç olduğunu da vurgulayan Batum, “Aynı fikir, teknoloji, ürün ve hizmet için farklı iş modelleri de üretilebilir. Birden fazla modeli değerlendirdikten sonra seçimlerinizi yapmalısınız. Bunun yanı sıra müşteri ilişkilerinizi de belirlediğiniz kesitlere göre uyarlamanız faydalı olacaktır. Müşteri ilişkileriniz, iş modeliniz ile uyum sağlıyor olmalı. Müşterilerinize kolay ulaşabileceğinizi düşündüğünüz kanalları tercih edin. Seçtiğiniz kanalın ekonomik ve en iyi şekilde işliyor olmasıyla, iletişiminizin kesintisiz yürümesini sağlayabilirsiniz. Müşteri kesitlerinin nasıl bir ilişki kurmamızı beklediğine göre bir yaklaşım sergilemelisiniz. Müşterinizi tanır ve onlara göre kampanyalar hazırlarsanız müşteri üzerinde iyi bir intiba oluşturmuş olursunuz. Müşterilerinizin ilgisini çekecek etkinlikler ile de tanınırlığınızı artırabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ekosektor.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.